Konta osobiste, rachunki bankowe.

Rachunek bankowy, to rzecz niezbędna dla współczesnego człowieka. W świecie transakcji online, konto z dostępem przez internet stało się standardem. Powinno być kompromisem pomiędzy użytecznością a kosztami jego utrzymania. Większość banków wspiera swoich klientów szeroką siecią kas i bankomatów, dzięki czemu mamy bardzo łatwy i szybki dostęp do naszych pieniędzy. Dodatkowym atutem rachunków bankowych jest zabezpieczenie naszych oszczędności poprzez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego.

dobre konto osobiste.

Prawie każdy z nas ma przynajmniej jeden rachunek osobisty, w co najmniej jednym z banków. Spektrum ofert banków jest pod tym względem bardzo urozmaicone, ponieważ rachunek osobisty jest podstawową usługą przez nie oferowaną. To my decydujemy, a przynajmniej powinniśmy decydować, w którym banku i jakie konto wybrać.

Konto osobiste, jak sama nazwa wskazuje, powinno spełniać nasze osobiste potrzeby. Głównym kryterium dla osób oszczędzających będzie to najprawdopodobniej wysokie oprocentowanie, dla studentów cena a dla inwestorów dostęp do rachunku inwestycyjnego itp.

Niestety idealne banki nie istnieją, więc często zdarza się, żeby zaspokoić wszystkie nasze wymagania, otwieramy rachunki w kilku różnych instytucjach.

Aby nie tracić czasu na odwiedzanie placówek banków możemy skorzystać z bogactwa informacji jakie daje nam internet. Mamy prostą i szybką możliwość porównania ofert większości rachunków i złożenia zdalnego wniosku o konto.

Najczęstszymi cechami rachunków które decydują o wyborze przez klientów są:

Cena – nie lubimy wydawać zbędnie pieniędzy, więc to zagadnienie powinno być rozpatrywane szczególnie uważnie. Mamy do dyspozycji na rynku wiele kont osobistych których prowadzenie jest zwolnione z opłat. Takie konta często mogą posiadać dodatkowe koszty, tj. opłata za wydanie kart debetowej, prowizje za wpłaty i wypłaty, koszty przelewów. Powinniśmy zwrócić uwagę na ceny wszelkich usług, z których będziemy korzystać. Bardzo często najtańsze w utrzymaniu są konta internetowe, jednak oferty banków są tak szerokie, że za rozsądną niewielką cenę możemy wybrać także klasyczną formę konta osobistego.

Funkcjonalność – łącznie z ceną to czynnik najczęściej współdecydujący o wyborze rachunku. Pod tym pojęciem możemy między innymi odkryć dostępność placówek i bankomatów, dostęp do operacji zdalnych przez internet i telefon, oprocentowanie, dostęp do usług inwestycyjnych, opcja ustanowienia pełnomocnika. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję powinniśmy zastanowić się, do czego takie konto powinno nam służyć i zdecydować się na rachunek bądź rachunki które zaspokoją nasze potrzeby w stu procentach.

Bezpieczeństwo - to równie istotny czynnik jak cena i funkcjonalność, w końcu mamy zamiar powierzyć bankowi własne środki. Zaletą banków działających w Polsce jest to że należą do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku ogłoszenia upadłości przez bank odzyskamy całość lub część środków zgromadzonych na naszym rachunku. Pojęcie bezpieczeństwa jest dość szerokim zagadnieniem i możemy je różnorodnie rozumieć. Jeżeli np. czujemy się bardziej komfortowo wypłacając pieniądze w placówkach niż bankomatach możemy wybrać taki bank który nam to zapewni za rozsądną cenę. Często mamy także możliwość ubezpieczenia karty do rachunku.

Podsumowując te rozważania: nie ma idealnego konta bankowego dla wszystkich, najlepsze konto osobiste możemy opisać prostym wzorem = cena + funkcjonalność + bezpieczeństwo, w indywidualnie dobranych proporcjach do potrzeb każdego z nas.

Usługi dodatkowe w bankach

Większość z nas posiada jakiś produkt bankowy. Trudno wyobrazić sobie życie bez rachunku osobistego czy kredytu. Oferta banków jednak cały czas się rozbudowuje. Proponowany jest nam szereg dodatkowych, wydałoby się „niebankowych”, usług. Zaczynając od wszelakich ubezpieczeń, kończąc chociażby na telefonii komórkowej.

Historia tych wartości dodanych zaczęła się od programów partnerskich, obecnych teraz głównie przy kartach kredytowych. Program partnerski nie jest usługą jedynie banku. Objętych programem jest jedna lub kilka firm, w których, dokonując zakupu daną kartą kredytową, możemy liczyć na dodatkowe profity. Sposoby honorowania lojalnych klientów są dwa. Mogą to być procentowe zniżki na wszystkie zakupy lub dodane towary. Drugą opcją jest system punktowy. Każda kwota wydana kartą u partnera przekłada się na uzyskiwaną liczbę punktów. Punkty te możemy zużytkować na towary lub usługi oferowane przez partnerów. Często klientowi proponowany jest katalog z towarami, których cena wyrażona jest w punktach zdobytych w ramach programu partnerskiego.

Program lojalnościowy daje korzyści wszystkim stronom. Bank zarabia na każdej transakcji dokonanej kartą, klient może liczyć na tańsze zakupy lub prezenty, natomiast partner osiąga większy obrót. Użytkownik karty wybierając się na zakupy i mając do wyboru dwa sklepy, z których jeden jest partnerem programu, którym objęta jest jego karta, wybierze właśnie ten.

W miarę rozwoju rynku finansowego i wiedzy konsumentów, nasze potrzeby na szerszy wachlarz tego typu usług zaczęły się powiększać. Każdy z nas ceni również wygodę. Jeżeli jedna instytucja jest w stanie zaspokoić nasze potrzeby, nie mamy bodźca do odwiedzenia innej.

Szczególnie dynamicznie w ostatnich latach rozwijała się branża ubezpieczeń. W przypadku produktów bankowych, jako pierwsze pojawiły się ubezpieczenia do kredytu. Zakres takich ubezpieczeń jest w tym momencie bardzo szeroki. Może obejmować nasze zdrowie i życie ale także chociażby utratę pracy. W tym przypadku także zaczęło się od współpracy z firmami zewnętrznymi, która kontynuowana jest do dzisiaj, jednak w o wiele większym stopniu. Za pośrednictwem banku możemy np. wykupić ubezpieczenie nieruchomości, samochodu czy podróżne. I tutaj zwów korzystają wszystkie strony. Bank otrzymuje prowizję od ubezpieczyciela za każdą wykupioną polisę, ubezpieczyciel ma zagwarantowaną dużo większą liczbę klientów, dzięki czemu może zaproponować niższą cenę, na czym korzysta oczywiście klient.

Kolejnym przykładem może być szeroko rozumiane doradztwo inwestycyjne. Często mamy możliwość skorzystania z porady, gdzie ulokować oszczędności, za pośrednictwem banku mamy również możliwość otwarcia rachunku maklerskiego, czy wykupienia jednostek funduszy inwestycyjnych.

Banki prowadzą swego rodzaju wyścig w proponowaniu rozmaitych usług, które są dalekie od ich podstawowej działalności. Ze swojego rachunku możemy np. wykupić usługę telefonii komórkowej. Posiadając odpowiednią kartę kredytową mamy do dyspozycji bezpłatną infolinię, gdzie uzyskamy poradę na temat remontu, zarezerwujemy bilety do teatru itp. Warto zapoznać się dokładnie z ofertą banku, w którym posiadamy konto osobiste, może się bowiem okazać, że oferuje on bezpłatnie lub za niewielką opłatą usługi, których potrzebujemy lub z których w najbliższym czasie mamy zamiar skorzystać. Udając się do jakiejkolwiek firmy jako nowy klient na pewno nie uzyskamy takich profitów jak za pośrednictwem instytucji, której powierzamy nasze pieniądze.