Długoterminowe pożyczki pozabankowe, to parabankowy odpowiednik kredytów bankowych. Łączą w sobie cechy kredytów gotówkowych i chwilówek, stąd często błędnie bywają określane jako kredyty pozabankowe. Są oczywiście niemal zawsze droższe od ich odpowiedników w bankach, to cena jaką musimy zapłacić za elastyczność parabanków. Pożyczki ratalne tego typu jest łatwiej uzyskać, ze względu na liberalną politykę wobec historii kredytowej. Procedury przebiegają nadzwyczaj szybko i często wyłącznie przez internet.

Szybkie pożyczki pozabankowe przez internet

Pożyczka pozabankowa to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla osób o złej historii kredytowej. Posiadając negatywną opinię w BIK, KRD mamy bardzo niewielką szansę na otrzymanie klasycznej pożyczki konsumenckiej w banku. Uzyskanie takiej pożyczki łączy się z bardzo prostymi formalnościami. Sprowadzają się najczęściej do weryfikacji danych osobowych po złożeniu wniosku przez internet. Dzięki temu procedury przebiegają bardzo szybko, a my otrzymujemy pieniądze nawet nie wychodząc z domu.

Zanim zdecydujemy się na wybranie konkretnej firmy z szerokiej gamy dostępnej na rynku, musimy pamiętać, że najczęściej, o ile w ogóle, nie podgalają komisji nadzoru finansowego. Nie chroni nas w tym przypadku prawo bankowe i regulacje dotyczące pracy banków. Przed skorzystaniem z danej oferty, powinniśmy zapoznać się starannie z treścią umowy. Dotyczy to przede wszystkim wszelkich kosztów związanych z jej zawarciem i wykonywaniem.

Biorąc pod uwagę takie rozwiązanie powinniśmy sprawdzić wiele istotnych parametrów i przemyśleć kilka rzeczy, między innymi:

Niewątpliwie największą wadą pożyczek pozabankowych jest wysoki koszt, wielokrotnie przekraczający koszty kredytu bankowego. Jeżeli mamy możliwość skorzystania z oferty banku czy to przez pożyczkę gotówkową, refinansową bądź konsolidacyjną warto się nad tym zastanowić. Powinniśmy zweryfikować wiarygodność wybranej firmy, pochopna decyzja może nam przysporzyć kłopotów. Ciekawostką i udogodnieniem mogą być dla nas akcje promocyjne oferujące pierwszą pożyczkę za darmo.

Co oznaczają terminy BIK, ERIF i KRD i jakie mają znaczenie dla pożyczek gotówkowych?

Czym są pożyczki bez BIK, ERIF i KRD?

W treściach o tematyce finansowej publikowanych w internecie, często powtarzają się te same zagadkowe akronimy. Zwłaszcza, to zjawisko nasiliło się po wybuchu kryzysu finansowego. Z czym wiążą się te skrótowce? Otóż banki starają się utrzymać wysoki poziom spłacalności pożyczek i aby ten cel osiągnąć, korzystają z pomocy instytucji zewnętrznych. Dokładniej z baz informacji finansowej, których skrócone nazwy są wyjaśnieniem naszej zagadki. Zbiory danych zgromadzone przez te firmy są niezastąpione w ocenie wiarygodności klientów. Bank w momencie wpłynięcia wniosku kredytowego uzyskuje informacje pomocne w jego ocenie.

W naszym kraju palmę pierwszeństwa w informacji finansowej dzierży kilka powszechnie znanych firm.

ERIF BIG S.A. a dokładniej Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. - jest rejestrem dłużników i częścią grupy kapitałowej KRUK. Administruje złożonym systemem wymiany wiedzy o konsumentach i innych podmiotach. Gromadzi informacje na temat rzetelności jak i nierzetelności finansowej, włączając w to informacje takie jak: aktualny stan prawny, termin uregulowania należności oraz oczywiście kwotę. Na polskim rynku działa od ponad dekady, początkowo pod nazwą - Europejski Rejestr Informacji Finansowej Biuro Informacji Gospodarczej. Wśród wymienianych zalet na wyróżnienie zasługuje cykliczna aktualizacja baz i osiągana dzięki temu wysoka wiarygodność.

KRD - Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej – kolejna baza danych gromadząca dane o dłużnikach od ponad dziesięciu lat. Świadczy usługi zarówno dla osób fizycznych jak i dla firm, niezależnie od ich wielkości. Jego wielką zaletą jest internetowy system przetwarzania informacji, który pozwala na dynamiczne powiększanie zasobów, czerpiąc z każdej gałęzi gospodarki. Dodatkową zaletą jest zwrotny system przekazywania danych. KRD jest członkiem Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Banków i Instytucji Finansowych oraz Stowarzyszenia Dostawców Informacji o Kredycie Konsumenckim.

BIK - Biuro Informacji Kredytowej S.A. - instytucja zbierająca dane o historii pożyczkowej klientów banków i SKOK-ów. Głównym celem istnienia bazy jest działanie mające na celu uwiarygodnienie pożyczkobiorcy. Do zmiany danego wpisu w bazie są upoważnione firmy i banki, które go w niej umieściły. Klientami BIK-u są prawie wszystkie banki komercyjne, pozwala to na szybką ocenę wiarygodności kredytowej. Flagowym produktem tej bazy jest scoring kredytowy, czyli punktowa ocena klienta wnioskującego o pożyczkę. Portal internetowy tej firmy umożliwia dostęp do danych dotyczących naszej osoby.

Działalność wyżej wymienionych baz jest uregulowana prawnie poprzez ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych. Dzięki takim zbiorom danych konsumenci i firmy tracą swoją finansową anonimowość, a negatywne informacje powodują utratę wiarygodności handlowej oraz pożyczkowej. Osoby na czarnych listach mogą się znajdować bardzo długo, nawet 10 lat. Co będzie skutkowało nie tylko problemami w banku, ale również może utrudnić zakup usług takich jak internet czy telewizja.

W powszechnym obiegu jest bardzo popularne sformułowanie kredyty bez bik, niestety obarczone sporą dozą błędów. Termin kredyt jest uregulowany i zarezerwowany przez prawo bankowe dla banków i dotyczy pożyczek pieniężnych przez nie udzielanych. Jak wiemy, prawie każdy bank korzysta z pomocy BIK, więc kredyty bez bik, to praktycznie oksymoron. Będąc na czarnych listach możemy liczyć jedynie na pożyczkę bez bik, czyli udzielaną przez parabank. Niestety firmy pozabankowe asekurują się na wypadek niespłacalności wysokim oprocentowaniem i wysokimi całkowitymi kosztami. Chociaż pojawiają się i oferty promocyjne chwilówek za darmo.