Pierwsi Polacy w Wielkiej Brytanii pojawili się już w XIV i XV wieku. Utworzenie Polonii brytyjskiej przypada na czasy powstania listopadowego w latach 1830 – 1831, kiedy to do Zjednoczonego Królestwa przybyła pierwsza polska emigracja polityczna. Nasi rodacy sukcesywnie opuszczają granice naszego kraju i wybierają życie w Anglii. Główną myślą przewodnią takiego wyboru jest chęć polepszenia standardu życia i przyszłości dla swoich dzieci. Ilu naszych rodaków zasiedla angielskie ziemie obecnie? Jaki jest rynek pracy? Od czego zależą ich zarobki? Zapraszam do przeczytania poniższego artykułu i zapoznania się z realiami życia w UK.
Spis treści:
Polacy w Wielkiej Brytanii
Polacy w Wielkiej Brytanii stanowią pierwszą pod względem liczebności grupę narodowościową imigrantów. Największe skupiska Polonii znajdują się w Birmingham, Bradford, Edynburgu, Glasgow oraz Londynie. Anglia jest nadal jednym z najczęściej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej przez naszych rodaków. Nic więc dziwnego, że język polski jest jednym z popularniejszych z mniejszości narodowych w UK. Poza tym znajdziemy tam wiele naszych ojczystych akcentów. Prawdopodobnie każdy z nas zna osobę, która mieszka lub mieszkała na Wyspach Brytyjskich, gdyż jest to zjawisko powszechne. Co możemy powiedzieć o życiu Polaków w Anglii? Jak kształtują się zarobki? Jak otrzymać wizę? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.
Polska migracja – statystyki
Moment przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku był zdecydowanie przełomowy, jeśli chodzi o emigrację do Zjednoczonego Królestwa. Angielski rynek pracy stanął dla nas otworem kusząc wizją lepszych zarobków, a co za tym idzie – lepszego życia. Wielu naszych rodaków podjęło decyzję o opuszczeniu ojczystych terenów, co przyczyniło się do największej fali migracyjnej od czasów drugiej wojny światowej. Liczba polskich obywateli na Wyspach Brytyjskich wzrosła wówczas z 69 tys. do prawie 850 tys. Zdecydowany rekord liczebności Polaków i Polek w UK padł pod koniec 2017 roku i wynosił 1,021 mln. Znacząca tendencja spadkowa pojawiła się w 2020 roku, na co niewątpliwie miało duży wpływ Brexit. Okres przejściowy rozpoczął się dnia 1 lutego 2020 r. i trwał do 31 grudnia 2020 r. Od 1 stycznia 2021 r. podstawą relacji Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii jest umowa o handlu i współpracy. Obecnie szacuje się, że na terenie Zjednoczonego Królestwa przebywa 760 tys. osób z polskim obywatelstwem.
Wiza
Pewnie zastanawiasz się, jak wygląda sytuacja z dostaniem wizy do UK po Brexicie? Nic dziwnego. Wprowadziło to nie małe zamieszanie. Od tego momentu jeśli chcesz mieszkać, uczyć się czy pracować w Anglii niezbędne będzie posiadanie wizy. Opłata za złożenie wniosku wizowego do rozpatrzenia wynosi 68 GBP. Wyróżniamy następujące rodzaje wiz:
- Turystyczna – wizyty turystyczne,
- Pracownicza – aby ją uzyskać musimy posiadać pewne zatrudnienie w Wielkiej Brytanii oraz dokument Certificate of Sponsorship, który otrzymamy od pracodawcy,
- Biznesowa – dedykowana dla osób udających się na targi, konferencje i spotkania biznesowe,
- Studencka – gdy rozpoczynasz edukację w UK,
- Rodzinna – mogą ją otrzymać osoby, które posiadają członka najbliższej rodziny w Anglii.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Aby otrzymać wizę niezbędne jest przygotowanie następujących dokumentów, które muszą być w języku angielskim:
- kolorowy i czytelny skan strony paszportu z danymi osobowymi i zdjęciem,
- wypełniony wniosek wizowy,
- Certificate of sponsorship do wiz pracowniczych,
- zaświadczenie potwierdzające niekaralność do wiz pracowniczych oraz rodzinnych,
- skan ważnej karty pobytu lub wizy,
- dokument potwierdzający pokrewieństwo do wiz rodzinnych,
- rezerwacje biletów lotniczych do wiz turystycznych i biznesowych,
- CAS – Confirmation of Acceptance for Studies do wiz studenckich (otrzymane z uczelnii),
- saldo konta bankowego.
Praca i zarobki w Anglii
Według danych Urzędu Statystyki Krajowej w UK pracę zarobkową podejmuje ponad 3,5 mln. obywateli spoza Wielkiej Brytanii. W szczególności duży rozwój na rynku pracy odnotowywany jest w Londynie, gdzie jest 10 razy więcej ofert pracy, niż w innych regionach kraju. Brexit spowodował, że napływ imigrantów zarobkowych jest ściśle kontrolowany i trzeba spełnić kilka kryteriów. Jednym z nich jest odpowiednia znajomość języka angielskiego. Poza tym oczywiście niezbędne jest posiadanie wizy. Aby ją uzyskać musimy uzyskać odpowiednią ilość punktów w systemie imigracyjnym. Tylko wtedy nasza praca w Anglii będzie legalna. Kolejnym elementem jest posiadanie National Insurance Number (ubezpieczenie społeczne).
Jeśli chodzi o kwestie zarobków, to ich wysokość zależy od kilku czynników:
- wykonywany zawód,
- poziom znajomości języka angielskiego,
- lokalizacja pracy ( jak w większości państw najwyższe widełki płacowe występują w stolicy, czyli Londynie),
- wiek oraz płeć pracownika.
Angielskie agencje pracy
Nie wiesz, w jaki sposób znaleźć pracę w UK? Pomóc może Ci skorzystanie z pośrednictwa angielskich agencji pracy dla Polaków. Wystarczy, że udasz się do takiej placówki i się zarejestrujesz. Pamiętaj przy tym o kilku kwestiach:
- CV w języku anglieskim,
- określone stanowisko, które Cię interesuje,
- umiejętności, doświadczenie zawodowe i ewentualne ukończone kursy.
Aby zwiększyć swoją szanse na szybkie podjęcie pracy złóż dokumenty w kilku agencjach. Możesz skorzystać przy tym ze strony Yell Business Directory, gdzie określisz nawet obszar, w którym chcesz podjąć pracę.
Przekazy pieniężne UK – Polska

Mieszkasz w UK? A może planujesz tam wyjechać i zastanawiasz się, w jaki sposób można przesłać funty do Polski? To nic trudnego! Obecnie mamy całe mnóstwo możliwości na dokonywanie międzynarodowych transakcji. Nikt nie chce płacić kroci za przekazy zagraniczne. Rozwój branży finansowej sprawia, że cały czas pojawiają się coraz bardziej konkurencyjne rozwiązania, które pozwalają nam zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Na tle innowacyjnych rozwiązań szczególnie wyróżniają się usługi, jakie oferują firmy internetowe specjalizujące się w przelewach zagranicznych.
Zdecydowanym liderem wśród takich firm jest Klik-24, gdzie zrealizujesz standardowy przelew do Polski za darmo. Twój odbiorca otrzyma środki w czasie 2 dni roboczych. Istnieje także możliwość przesłania środków w trybie ekspresowym, a koszt takie operacji to jedynie 1,99 GBP. Szybka finalizacja transferu, bezpieczeństwo oraz najkorzystniejszy kurs wymiany walut, to tylko niektóre z zalet skorzystania z usług tej firmy. Potrzebujesz wysłać pieniądze w drugą stronę, czyli z Polski do Anglii? Nie ma żadnego problemu! Jest to dużym ułatwieniem, jeśli przebywamy na emigracji, ponieważ może zdarzyć się, że będziemy potrzebowali, aby ktoś z Polski przesłał nam środki finansowe. Co zrobić, aby skorzystać z tego typu usług? Wystarczy założyć bezpłatne konto w jej serwisie internetowym, aby cieszyć się swobodnym i bezproblemowym przekazem środków do Polski.
More Stories